Każdy z nas widział niejednokrotnie kolorowe „chorągiewki” pozwiązywane w długie łańcuchy powiewające na wietrze.  Nie każdemu przychodzi do głowy, że może to mieć znaczenie, nie tylko estetyczne. Wielu myśli, że są to bandery *lub flagi* państw zwłaszcza jak powiewają rozpostarte nad pokładami i masztami statków. Nic bardziej mylnego….

Kiedyś, jak jeszcze nie znano łączności radiowej, zapoczątkowano przekazywanie informacji między statkami przy pomocy wywieszania pojedynczych flag, którym przypisano określone znaczenia. Żeby nie mylić ich z banderami zostały tak zaprojektowane, by spełniać taki warunek, co więcej pomyślano o tym, żeby kształt naszytych kawałków materiału się nie powtarzał dzięki czemu daltoniści również mogli odczytać flagę.

Międzynarodowe flagi sygnalizacyjne
Międzynarodowe flagi sygnalizacyjne

Flagi zostały nazwane literami alfabetu i jest ich 26 szt. Uzupełnione o cyfry 10 szt. Jedną flagę odpowiedzi i 3 flagi, które pozwalają na zastępowanie „znaków” dublujących się (pierwszy zastępca, drugi zastępca, trzeci zastępca).

Przykład: Sygnał AA88 wywiesza się: A + pierwszy zastępca + 8 + trzeci zastępca, bo: na drugim miejscu naszego sygnału jest A lecz ta już wisi na pierwszym miejscu i dlatego wieszamy A + pierwszego zastępcę na znak, że teraz dublowana jest flaga z pierwszego miejsca (w tym przykładzie pierwsze A); drugiej ósemki też nie mamy, bo już wisi na trzecim miejscu w naszym sygnale i dlatego powieszenie trzeciego zastępcy mówi nam, że zdublowany jest też znak z trzeciego miejsca w sygnale – 8. Czyli AA88 to ”A- PIERWSZY ZASTĘPCA- 8- TRZECI ZASTĘPCA”.

Sygnały nadaje się również głosem przez radio, w odpowiedni sposób wymawiając dany ciąg znaków lecz jest to zagadnienie na osobny artykuł o sygnalizacji.

Od 1969 roku Międzynarodowa Organizacja Morska w Londynie przyjęła Międzynarodowy Kod Sygnałowy do stosowania. Sygnały bardzo ważne są jednoliterowe np.: A oznacza „Mam nurka pod wodą” ; sygnały dwuliterowe z dodaną cyfrą dotyczą typowych sytuacji np:. ZA1 oznacza „Potrzebna łączność po angielsku” czy też UW co znaczy „Życzę wam przyjemnej Podróży”.

Na wyposażeniu poważnych jednostek jest dwujęzyczna książka kodów pod tytułem „Międzynarodowy kod sygnałowy”. W niej są też opisane procedury związane z nadawaniem i odbiorem sygnałów oraz wszelkie zalecenia z tym związane. Badaczy i ciekawskich odsyłam do publikacji wspomnianej wyżej.

Flagi kodu sygnałowego stanowią też bardzo często element dekoracyjny. Ale, ale nie tak prosto. Został stworzony specjalny sposób wywieszania flag zwany Galą Flagową. I tak Wielką Galę ustawia się od dziobu poprzez szczyty masztów do rufy w kolejności dwie litery-cyfra, dwie litery -cyfra itd. Początkiem jest specjalna flaga zwana Flagą Kodu i ta powinna dotykać lustra wody. Ostatnią flagą jest flaga, która nam „wyjdzie”. Odległości między flagami dyktowane są długością linek, które te posiadają lecz na potrzeby gali można ich długość nieznacznie zmodyfikować. Mała Gala ustawiana jest od burty prawej do topu najwyższego masztu i do burty lewej. Małą Galę stawiają jednostki w ruchu.

Życie pokazuje, że od tej reguły pojawiają się liczne odstępstwa. Anglicy na wypadek, że może się trafić np. analfabeta, wymyślili jeszcze jedno fajne usprawnienie – mianowicie litery alfabetu są prostokątami, a CYFRY są flagami w kształcie ściętego stożka. czyli dwa prostokąty-stożek, dwa prostokąty-stożek itd. do wyczerpania zapasów.

Jesteście już teraz mistrzami w stawianiu i rozpoznawaniu Gali Flagowej  Proszę przyjrzeć się postawionym galom flagowym w naturze. Od teraz będziecie mogli z daleka ocenić czy stawiali to Żeglarze i wtedy będzie AB1-CD2-EF3…, czy analfabeci, wtedy będzie: prostokąt-prostokąt-stożek, prostokąt-prostokąt-stożek itd.., czy tez ci ludzie morza, którzy stawianie Gali Flagowej zaczęli od kubka dobrego RUMU po czym wielokrotnie powtórzyli tą czynność i postawili coś powiązanego i kolorowego. Wtedy może być np: stożek- stożek- stożek- prostokąt- flaga kodu- stożek – prostokąt(ale odwrotnie!)- stożek…, .

Wnioski zostawiam czytelnikom – Wojtek Drewniak.

Bandera – flaga państwowa wywieszana na okrętach, statkach handlowych i pasażerskich oraz jednostkach sportowych.

Flaga – może być państwowa lub narodowa. Flagi powstawały od przełomu XVIII i XIX wieku; wywodziły się z wcześniejszych chorągwi królewskich i państwowych, przejmując ich barwy heraldyczne. Dziś wskazują na państwową przynależność terenu, nieruchomości, statku, samolotu, obszar itp. Flagi kodu nie wskazują państw, stąd należy mówić o nich Flagi Kodu (Sygnałowego).

Chorągiew – przytwierdzony do drzewca płat tkaniny o określonych barwach i godłach, ozdobiony haftem, będący znakiem państwa, miasta, oddziału wojskowego, organizacji społecznej, politycznej, itp. (źródło wikisłownik)