Ocena proste czy nie -  zależy od wielu czynników. Na jednostce „Pomoc Wodna” nie jesteśmy w stanie wozić całego warsztatu remontowego.

Rozbieranie silnika zaburtowego w warunkach polowych jest nie rozsądne. Lepiej zabrać silnik do naprawy lub jeszcze lepiej zaholować jednostkę do naprawy i tam w warunkach warsztatowych dokonać naprawy. Jest to dużo szybsze i mniej kosztowne. Inaczej sprawa wygląda z regulacją takielunku, trymem żagli czy ustawieniem elementów do regulacji ustawienia żagli.

Naprawy jachtów czy regulacje lepiej przeprowadzić w miejscach, gdzie mamy

  • stabilny wiatr
  • miejsce do poczynienia prób – jeżeli będą potrzebne.

Czy wykonanie trymu w żaglówce jest ważne?

Niestety bardzo wiele jachtów żaglowych pływa na żaglach których nikt nigdy nie ustawiał i nie trymował. Sprawność takiego napędu żaglowego jest mizerna. Przez wykonanie trymu i regulacji sprawność można poprawić nawet o 50%! To znacznie poprawia prędkość, ale przede wszystkim pozwala płynąć znacznie ostrzej do wiatru; sprawia ,że nasza jednostka żaglowa zaczyna „płynąć”, robi się żwawa, słucha steru, robi poprawne zwroty bez nadmiernego odpadania po zwrocie. Dla osób, które obserwują płynące jednostki widok takiej, która płynie dumnie i majestatycznie z dobrze ustawionymi żaglami poprawia wrażenia estetyczne. Zresztą taka jednostka będzie się wyróżniała od razu, ponieważ dużo jachtów żaglowych pływających po jeziorach mazurskich nie ma doklarowanych żagli a ich skiperzy nie mając wiedzy „jak to się robi” zwalają winę bo „ten typ tak ma”.

Jak to robi pomoc na wodzie?

  • dopływamy do jednostki
  • przeprowadzimy regulację
  • usprawnimy twoją jednostkę.

Trzeba też wiedzieć, że do takiej wiedzy i umiejętności dociera się latami, a dużo lepiej jest skorzystać z pomocy tych, którzy już to maja za sobą. Zostawimy też Ciebie z informacjami, dzięki którym będziesz sam potrafił to zrobić na dowolnej innej jednostce, którą będziesz pływał w przyszłości. Dla wnikliwych polecam publikację Czesława Marchaja „Teoria żeglowania. Aerodynamika żagla”. Warto studiować tą książkę by nasze piękne hobby i zamiłowanie zostawiało jeszcze przyjemniejsze odczucia.